Jedna od usluga koje nudimo svojim korisnicima je usluga ovjeravanja mjernih uređaja kojim utvrđujemo zadovoljava li pojedino mjerilo zahtjeve određene klase mjerila. Ovjeravanje je postupak koji je reguliran zakonskim propisima i kao takav dio je zakonskog mjeriteljstva, pod ingerencijom Državnog zavoda za mjeriteljstvo (DZM). Ovlašteni smo servis Državnog zavoda za mjeriteljstvo za poslove pripreme mjerila za ovjeravanje i to vaga – neautomatskih i automatskih te utega. Na taj način brinemo o vašim mjerilima koja podliježu zakonskoj obvezi ovjeravanja, na vrijeme ih pregledavamo i ovjeravamo te osiguravamo zamjenske uređaje. Naši su korisnici usluga ovjeravanja većina velikih ljekarničkih ustanova u Hrvatskoj, ali i niz manjih privatnih ljekarni. Mjeriteljski nadzor također vršimo nad mjerilima koja se koriste u zdravstvenim institucijama, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji te zlatarnama.
Preuzmite Rješenje o odobrenju 2024.
Sva navedena zakonska mjerila prije stavljanja u promet, moraju se zakonski ispitati, ovjeriti i označiti propisanim oznakama. Bitno je napomenuti, kako se ovjeravati mogu samo ona mjerila koja imaju tipno odobrenje izdano od tijela za ocjenu sukladnosti (notified body) u nekoj državi. Nakon što se utvrdi da je mjerilo sukladno odobrenom tipu mjerila i udovoljava svim tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima, nastupa postupak ovjeravanja - ispitivanje i označavanje mjerila, kojim se potvrđuje usklađenost mjerila s propisanim mjeriteljskim zahtjevima. Ako ovjereni uređaj zadovoljava klasu i nalazi se unutar dozvoljenih granica, označava se propisanim žigom ili naljepnicom ('Naredba o vrsti, obliku i načinu postavljanja državnih ovjernih oznaka koje se rabe kod ovjeravanja zakonitih mjerila, oznaka za označavanja mjerila, oznaka koje rabe ovlašteni servisi te ovjernih isprava' (NN 113/09, NN 134/09, NN 58/11)), nakon čega se izdaje ovjernica - dokument kojim se potvrđuje da je ovjeravanje mjerila provedeno sa zadovoljavajućim rezultatom.
Ovjeravanje zakonskih mjerila može biti prvo, redovno i izvanredno. Za prvo ovjeravanje mjerila odgovoran je proizvođač, uvoznik mjerila, odnosno zastupnik strane tvrtke ako se mjerilo stavlja u promet s konsignacijskog skladišta. Redovno ovjeravanje mjerila provodi se u propisanim ovjernim razdobljima za određenu vrstu mjerila ('Naredba o ovjernim razdobljima za pojedina zakonita mjerila i načinu njihove primjene i o umjernim razdobljima za etalone koji se upotrebljavaju za ovjeravanje zakonitih mjerila' (NN 47/05)). Izvanredna ovjera provodi se u slučaju kad zakonito mjerilo nije bilo u upotrebi zbog kvara, tehničkih nedostataka ili zato što nije bilo ovjereno u propisanom vremenskom razdoblju. Ponovno ovjeravanje provodi se npr. za utege razreda točnosti F1, F2, M1, M2 i M3 i vaga s neautomatskim djelovanjem razreda točnosti I, II, III i IIII najvećeg vaganja do 9000 kg svake 2 godine. Za ponovno ovjeravanje mora se brinuti imatelj mjerila. Ponovno ovjeravanje mjerila provodi se u prostorijama ovlaštenih servisa za pripremu mjerila i na mjestima ugradnje mjerila.